مدیریت زمان در آیلتس

مدیریت زمان در آیلتس

یکی از بزرگترین دغدغه های متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس، مدیریت زمان به نحوی است که فردی که توانمندی علمی و زبانی پاسخگویی به سوال یا بخشی را دارد به علت ضیق وقت از پاسخگویی باز نمانده و نمره آن بخش را از دست ندهد.

مدیریت زمان در تک تک بخش های هر ۴ مهارت آیلتس دقیقاً همان چیزیست که در ترم آخر دوره آمادگی آیلتس در آکادمی زبان های خارجی نوبل به صورت کامل و جامع به زبان آموزان آموزش داده می شود و سیر پیشرفت و میزان کاربرد زبان آموزان از تکنیک های مدیریت زمان در آزمون های آزمایشی آیلتس سنجیده می شود تا از کسب نتیجه مطلوب درآزمون اصلی اطمینان حاصل شود.

اما در اینجا برای زبان آموزانی که زمان، مجال و یا امکان دسترسى به کلاس ها و دوره های موثر مدیریت زمان آیلتس را ندارند توضیحاتی داده می شود که رعایت آنها خالی از لطف نیست و می تواند تا حد قابل قبولی مشکل زمان بندی آنها را حل کند.

از آنجایی که بیشتر مشکلات متقاضیان آیلتس در مدیریت زمان، مهارت های ریدینگ و رایتینگ است، در اینجا به توضیح مدیریت زمان در این مهارت ها پرداخته شده است.

مدیریت زمان در بخش ریدینگ:

١) در ریدینگ آکادمیک شما سه متن و ۴٠ سوال دارید که متن اول ضرورتاً آسان تر از دومی و دومی آسانتر از سومی نیست. پس حتماً قبل از شروع، عنوان هر متن را بخوانید و نگاهی سریع به سوالات بیاندازید.

این کار برای هر متن حدود ١-٢ دقیقه زمان می برد.

اول به سراغ متنی بروید که از نظر موضوعی و دایره لغات استفاده شده در سوالات با آن آشنایی بیشتری دارید.

٢) برای هر سوال حدود ١ دقیقه زمان اختصاص دهید، اگر طی ١ دقیقه نتوانستید پاسخ را بیابید دور سوال خط کشیده و در کنار سوال چند جوابی که مردد به انتخاب بین آنها هستید را بنویسید.

در پایان هر متن به سراغ این سوالات رفته و اگر زمان دارید جواب را پیدا کرده و اگر نه یکى از پاسخ هایی که قبلاً کنار سوال نوشته اید و مردد به انتخاب بین آنها بودید را وارد پاسخنامه کنید. دقت کنید که در آیلتس سوالی را بدون پاسخ نگذارید، زیرا سوالات نمره منفی ندارند.

٣) در پایان هر متن، پاسخ ها را وارد برگه پاسخنامه کنید و بعد به سراغ متن بعدی بروید که مبادا در انتها با غافل شدن از زمان، فرصت وارد کردن پاسخ های یافته را از دست دهید.

۴) از آنجایی که در آیلتس ارزش سوالات آسان تر با ارزش سوالات مشکل تر برابر است، اجازه ندهید یک سوال سخت ذهن شما را درگیر کرده و شما را از پاسخگویی به سوالات آسان تر باز دارد.

۵) همانطور که در قسمت اول گفته شد، عنوان و سوالات را قبل از اقدام به خواندن متن بخوانید و لحظاتی به آنها فکر کنید تا ذهن شما  هنگام خواندن متن سورپرایز نشود.

۶) برای تسلط به متن و درک بهتر آن، ابتدا پراگراف اول، بعد پاراگراف آخر و سپس از پاراگراف دوم به ترتیب بخوانید و به سوالات پاسخ دهید.

٧) بعد از خواندن هر پاراگراف در حد یک جمله مفهوم یا عنوان آن پاراگراف را بنویسید که اگر در پایان سوالی باقی ماند، بتوانید بدون سرگردانی مستقیم به سراغ پاراگرافی بروید که پاسخ سوال شما آنجاست.

٨) هنگام خواندن هر پاراگراف زیر لغات کلیدی خط بکشید تا در صورت ارجاع مجدد به آن پاراگراف مجبور به خواندن دوباره کل پاراگراف نشوید.

٩) در ریدینگ جنرال همه موارد بالا صدق می کند به جز مورد اول. یعنی همواره در ریدینگ جنرال بخش اول آسان تر از بخش دوم، و بخش دوم آسان تر از بخش سوم است.

مدیریت زمان در بخش رایتینگ:

در رایتینگ مهمترین نکته برای مدیریت درست زمان معطوف به درک کامل و دقیق شما از عنوان و آن چیزی است که قرار است به نگارش در آید.

به قطع می توان ادعا کرد بزرگترین مشکل متقاضیان آزمون آیلتس در رایتینگ عجله و شتابزدگی آنها برای نوشتن است، نوشتن چیزی که هنوز در ذهنشان سازماندهی نشده.

پس تلاش کنید با رعایت موارد زیر به بهترین مهارت نوشتن رسیده و ابداً وقت کم نیاورید.

١) برای نگارش قسمت اول ( تحلیل نمودار و داده در آزمون آکادمیک و نگارش نامه در آزمون جنرال آیلتس) چهارچوب ها بسیار مشخص تر هستند. یعنی بعد از نگارش ده نمونه تحلیل نمودارها و یا نامه ها شما به یک الگوی خاص دست می یابید که دیگر هیچکدام از موضوعات از چهارچوب بدست آمده خارج نیست.

دقت کنید همواره ابتدا قسمت اول آزمون را انجام داده و بعد به سراغ قسمت دوم بروید. اما توجه داشته باشید اگر به هر دلیل بخش اول به علت تسلط کم شما باعث سر در گمی شما شد، تحت هیچ شرایطی بیش از ٢٠ دقیقه به آن اختصاص ندهید، زیرا ارزش نمره ای قسمت دوم دو برابر بخش اول است و شما نباید از آن غافل شوید.

٢) عنوان را با دقت بخوانید و اطمینان حاصل کنید متوجه شده اید که از شما خواسته شده چه چیزی را بنویسید.

٣) نوع عنوان را تشخص دهید تا بدانید قرار است با چه سبکی، به چه نحوی، در چند پاراگراف و چند بخش نوشته خود را ارائه کنید.

انواع نامه ها در رایتینگ جنرال بخش اول:

در نامه نگاری ابتدا باید تشخیص دهید که نامه شما رسمی، نیمه رسمی و یا غیر رسمی است تا بر اساس آن بتوانید نحوه نگارش، نوع افعال و لحن نامه را انتخاب کنید.

انواع موضوعات به شرح زیر است که هر یک می تواند به صورت رسمی، نیمه رسمی و غیر رسمی از شما خواسته شود:

۱) Request Letter

۲) Invitation Letter

۳) Complaint Letter

۴) Acknowledgement Letter

۵) Acceptance Letter

۶) Inquiry Letter

۷) Thank You Letter

۸) Congratulation Letter

۹) Application Letter

انواع موضوعات تحلیل نمودارها در رایتینگ آکادمیک بخش اول:

۱) Describing a bar chart

۲) Describing a pie chart

۳) Describing a (line) graph

۴) Describing a table

۵) Describing a process/ a cycle/ a map

۶) Describing a chart

۷) Comparing two of the above types

 

انواع موضوعات رایتینگ بخش دوم ( مشترک در آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس)

۱) Agree or Disagree

۲) Discuss both ideas

۳) Which one do you prefer

۴) Causes (reason) & effects

۵) Causes (reasons) & solutions

۶) Problems & solutions

۷)  Advantages & disadvantages

 

۴) قبل از اقدام به نگارش تصمیم بگیرید که می خواهید در چند پاراگراف یا بخش نوشته خود را سازماندهی کنید.

۵) یادداشتی از آنچه در هر پاراگراف یا بخش می خواهید بنویسید تهیه کنید و جلوی هر بخش بنویسید که چگونه آن بخش را توضیح داده و support می کنید.

۶) به نحوی زمان بندی کنید که حتماً زمانی برای بازخوانی و رفع ایرادات املایی و گرامری و ظاهری داشته باشید.

٧) در بخش اول که بیست دقیقه زمان دارید و بایست حداقل ١۵٠ لغت بنویسید، حدود ۵ دقیقه را برای مراحل آماده سازی بالا، ١۵-١۶ دقیقه برای نگارش و حدود ۴-۵ دقیقه برای بازخوانی و اصلاح اختصاص دهید.

٨) در بخش (دوم) مقاله نویسی که چهل دقیقه زمان دارید و بایست حداقل ٢۵٠ لغت بنویسید، حدود ١٠ دقیقه برای مراحل آماده سازی بالا، حدود ٢٠-٢۵ دقیقه برای نگارش و حدود ۵-١٠ دقیقه برای بازخوانی و اصلاح اختصاص دهید.


مشاوران نوبل با لبخند پذیرای شما هستند 🙂